Artbarbakan - czwarta edycja wystaw malarzy niezależnych

31 maja 2021 r. godz. 18:00 PREMIERA WIDEO

Pierwsi Barbakańczycy – wykład online poświęcony artystom, którzy postanowili wystawiać swoje obrazy, bez zgód ówczesnych władz, na murach Barbakanu. 

Ich nielegalne wystawy stały się atrakcją turystyczną dla zwiedzających Warszawę, a w szczególności dla turystów zagranicznych, którzy kupowali ich dzieła. Artystów pokazywano również w kronice filmowej. W 1967 roku milicja dała im wybór, albo usuną się ze swoimi wystawami albo sami zostaną usunięci. 

Prowadzenie: Agnieszka Stróżyk – historyk sztuki, specjalistka w historii pierwszych barbakańczyków i artystów z Grupy „Niezależni”. 

Artbarbakan - zaproszenia na wernisaże i wystawy
w ramach czwartej edycji

Kontakt do zgłoszeń o potrzebie asysty osoby niepełnosprawnej: tel. +48 536 190 992

Władysław Popielarczyk - wernisaż Wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy

2 czerwca (środa) godz. 18.00 

Wernisaż odbędzie się przy Murach Barbakanu na Starym Mieście w Warszawie

Wystawa plenerowa, czynna do 30 czerwca 2021 r. 

władysław popielarczyk artysta malarz wystawa

Władysław Popielarczyk – urodził się w 1925 r. w Szteklinie. Od 1949 r. studiował malarstwo w Sopocie i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obronił dyplom w 1955 r. W latach 1962-1964 wystawiał na murach warszawskiego Barbakanu. Później otworzył własną galerię na ul. Piwnej w Warszawie. Urządzał tam swego rodzaju happeningi, podczas których, poza prezentacją malarstwa, demonstrował swój program artystyczny m.in. własne piosenki śpiewane z gitarą, wiersze, przebierance, tańce itp. Wciągał przy tym publiczność do wspólnej zabawy. Jego cykle malarskie to m.in.: malowane okna, Madonny współczesne, Macierzyństwo, obrazy hexagonalne, głowy współczesne, cykl rysowanych listów. W czasach Barbakanu malował w stylu stricte abstrakcyjnym. 

Malarstwo Popielarczyka ukazuje atmosferę i niepokój tamtych czasów a jednocześnie jest pełne poezji i dowcipu. Najbardziej inspirowała go głowa ludzka widziana w przekroju, czy przenikanie się figur.

Zaprojektował i wykonał ponad 25 realizacji wystroju plastycznego w obiektach użyteczności kulturalnej, w różnorodnych technikach: fresk, mozaika, płaskorzeźba, witraż. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, gwaszem i rysunkiem, często łącząc je ze sobą. 

Popielarczyk miał ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą: w Anglii, Finlandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Francji, Danii, Italii, Monako, Jugosławii, ZSRR. Jego prace znajdują się w muzeach na całym świecie m.in. w Polsce, Sztokholmie, Finlandii, Miami, Kalifornii oraz licznych kolekcjach prywatnych, m.in. u królowej Belgii – Elżbiety i I sekretarza KPZR Nikity Chruszczowa. Nazwisko Popielarczyka zostało wyróżnione przez wiele współczesnych encyklopedii m.in.: „Who`s Who in the World” i “Dictionary of International Biography”. Zmarł w 1987 r. w Warszawie. Za zasługi dla polskiej kultury i sztuki Rada Państwa odznaczyła Go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Waldemar Smolarek - wernisaż Wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy

1 lipca (czwartek) godz. 18.00 

Wernisaż odbędzie się przy Murach Barbakanu na Starym Mieście w Warszawie

Wystawa plenerowa, czynna do 31 lipca 2021 r. 

smolarek wernisaz malarz artysta

Waldemar Smolarek – urodził się w 1937 roku w Warszawie. Razem z bratem Apolinarym uczęszczał na zajęcia do ogniska plastycznego na warszawskiej Pradze. Potem uczył się w prywatnym studium na Akademii Sztuk Pięknych u prof. Zygmunt Tomkiewicza, który szybko zauważył talent swego ucznia. Jego predyspozycje docenił również znakomity polski malarz Aleksander Kobzdej. Następnie Waldemar kontynuował naukę w studium Wincentego Śliwińskiego. W 1961 r. malarz Zbigniew Kupczyński namówił go do zaprezentowania swoich obrazów na murach warszawskiego Barbakanu, gdzie wystawiał do roku 1967. Rok później udał się na emigrację, najpierw do Szwecji a potem do Kanady do Vancouver, gdzie osiadł już na stałe. Na początku swojej działalności chętnie tworzył w metalu, potem zainteresował się grafiką i techniką olejną. Od początku najbardziej zajmowała go sztuka nieprzestawiająca, najczęściej przybierająca formę abstrakcji geometrycznej: kół, prostokątów, trójkątów czy pionowych i poziomych linii. Jednak ograniczanie twórczości Smolarka do geometrii to zdecydowanie za mało. Kształty te, bowiem są spojone za pomocą barwnych plam, o najróżniejszych fakturach malarskich, które je przenikają, nadając dziełu niepowtarzalny charakter. 

artysta malarz smolarek

Są to prace niezwykle energetyczne o nasyconej i różnorodnej kolorystyce. Jego obrazy znajdują się w muzeach m.in. w Warszawie, Miami czy Oslo a także w kolekcjach prywatnych (podobno jego dzieło posiadał nawet Albert Einstein). Wystawy prac Smolarka organizowano na całym świecie m.in. Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Włoszech, Szwecji, Anglii, Francji, Niemczech. Twórczość artysty została doceniona przez umieszczenie jego nazwiska w encyklopediach „Who is who in the World” i „Who is who in America Art”. Za swoje dokonania otrzymał Medal Honoru i tytuł Międzynarodowego Człowieka Roku 1996/1997. Ponadto wpisano go na listę 500 najwybitniejszych indywidualności International Biographical Centre w Cambridge w Anglii. Zmarł nagle w Vancouver 22 sierpnia 2010 r.

Jan Naliwajko - wernisaż Wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy

5 sierpnia (czwartek) godz. 18.00 

Wernisaż odbędzie się przy Murach Barbakanu na Starym Mieście w Warszawie

Wystawa plenerowa, czynna do 31 sierpnia 2021 r. 

malarz naliwajko artysta

Jan Naliwajko – pochodził z polskiej rodziny, zamieszkałej na Litwie. Urodził się w 1938 r. w Wilnie. Tam też uczył się w szkole artystycznej i z powodzeniem wystawiał swoje prace. Do Warszawy przybył, niedługo po tym, jak pierwszy Barbakańczyk Zbigniew Kupczyński, rozwiesił swoje obrazy na murach Starego Miasta. Naliwajko dołączył do niego i szybko stał się jednym z ulubieńców publiczności, szczególnie płci pięknej. 

Jego znajomi, dobrze pamiętają, że na Barbakanie i nie tylko, robił furorę wśród kobiet swoją niezwykłą urodą cherubina (nieco wyrośniętego, gdyż miał ok. 190 wzrostu), oraz wielkim urokiem osobistym. Podobno byli tacy, którzy przychodzili na Barbakan, mając nadzieje na poznanie urodziwych pań, które zawsze tłumnie kręciły się przy Naliwajce. Dzięki swojemu talentowi artystycznemu, ale także (a być może głównie dzięki temu) anielskiemu urokowi i urodzie, zawarł znajomość, o której większość mogła tylko pomarzyć. W drugiej połowie lat 60. poznał, bowiem, najpierw Galę a potem samego Salvadora Dalego. Nie wiadomo jak dokładnie doszło do ich spotkania, jednak zniewalający kobiety czar młodego Naliwajki i powszechnie znana skłonność Gali do młodych, przystojnych chłopców na pewno nie utrudniły ich relacji. Państwo Dali byli na tyle zainteresowani polskim malarzem i jego sztuką, że dwukrotnie zorganizowali mu wystawę w Paryżu. Znajomość ta niewątpliwe odegrała ważną rolę w jego artystycznym życiu. W twórczości Naliwajki obok wątków fantastycznych, symbolicznych i erotycznych, wielokrotnie pojawiał się portret wielkiego surrealisty oraz jego żony. Naliwajko po zakończeniu przygody z murami Barbakanu, wyjechał do Szwecji, gdzie mieszkał na farmie i tworzył aż do śmierci w 2017 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *