Zapraszamy na wernisaż wystawy Jerzego Lassoty

Obrazy Nieoczywiste”

5 maja (środa) 2021 roku
godzina 18.00

W Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki

(wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad sanitarnych i nie potrwa dłużej , niż do godz. 21.00)

Obrazy nieoczywiste – malarstwo Jerzego Lassoty

lassota malarz

 Jerzy Lassota de Kaliński tworzy od 60 lat i ma w swoim dorobku dzieła w niezliczonych nurtach malarskich. Realizm, kubizm, abstrakcja i wiele innych kierunków, a także bardzo często kompilowanie ich ze sobą, wszystko to odnajdujemy w twórczości tego warszawskiego artysty. Jednak malowanie klasycznych, płaskich obrazów bardzo szybko przestało mu wystarczać. Dlatego nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, aby pokazać swoje emocje, sposób patrzenia na świat i pojmowania sztuki.

W latach 60., kiedy na świecie prym wiodły liczne odmiany sztuki abstrakcyjnej, w Polsce, za żelazną kurtyną, dostęp do nowych prądów był mocno utrudniony. Jednak mimo tego wielu rodzimych artystów eksperymentowało z nowoczesnymi technikami, także z obrazami przestrzennymi i dziełami z pogranicza różnych sztuk, wymykającymi się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Były to formy zawieszone między malarstwem, rzeźbą, obiektem. Lassota, mimo nastoletniego wieku, żywo interesował się tym, co dzieje się w świecie sztuki. Zobaczył wtedy, że można inaczej: nadawać pracy malarskiej fakturę, doklejać inne elementy a nawet sama forma obrazu może stać się dziełem. Zafascynowały go dokonania m.in. Roberta Rauschenberga, Aleksandra Kobzdeja czy Mariana Bogusza. Wprawdzie nie posunął się jak Rauschenberg do używania wypychanych zwierząt, ale od tej pory zaczął eksperymentować z obrazami przestrzennymi. Technika ta intrygowała go na tyle, że ciągle do niej wracał, czując, że nie wyczerpał możliwości, jakie daje. Wtedy powstawały najczęściej całe cykle.

malarstwo lassota
Fragment katalogu wystawy "Obrazy Nieoczywiste"

Przestrzenność i strukturę artysta otrzymywał na różne sposoby: poprzez impastowe nakładanie farby na tkaninę, szkło czy metal, ukształtowanie samego płótna, pofałdowanie go, postrzępienie brzegów lub pozostawienie swobodnie zwisającego, nienaciągniętego na krosna. Często łączył klasyczny obraz olejny z dyktą, gazą, czy wprowadzał do niego różne nieoczekiwane przedmioty jak klucze czy kawałki metalu. Niezwykle pobudzające wyobraźnie są także obrazy z dziurami, czasem składające się niemal z samych dziur, połączone linami, sznurkami tworząc ciekawe kompozycje. Nieodłącznym elementem pracy Lassoty jest koszula, w której najczęściej tworzy. Jest ona miejscem gdzie wyciera pędzle w trakcie pracy, paletą malarską, a z czasem sama staje się dziełem sztuki. Tym tropem poszedł artysta i tak powstał cykl wielobarwnych koszul.

Na wystawie możemy obejrzeć prace pochodzące niemal z całego okresu twórczości Lassoty od lat 60., najliczniejszą grupę reprezentują obrazy z lat 80., aż po dzieła najnowsze, z roku ubiegłego. „Prostokąty emocji” z 2020 r., są jak sam mówi, tym, do czego dążył przez całe życie. Wszystkie style, techniki, którymi tworzył doprowadziły go do obrazów przedstawiających układy kolorowych prostokątów, które są kwintesencją tego, co zawsze chciał wyrazić. Nie ma w nich żadnej logiki, kalkulacji czy planowania, jest za to czysta emocja, przeczucie, że dana barwa ma znaleźć się tu, a nie gdzie indziej i stworzyć konkretną kompozycję.

malarstwo lassota jerzy koszula
Fragment z katalogu wystawy "Obrazy Nieoczywiste"

Na wystawie „Obrazy nieoczywiste” możemy obserwować etapy poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest sztuka i jak chce ją wyrazić ten konkretny artysta. A także, w pewnym stopniu, odnalezienia tej odpowiedzi, chociaż do póki tworzy będzie jej szukał nadal. Nie bez znaczenia jest też fakt, że znakomita większość tych obrazów nie była jeszcze prezentowana w żadnej polskiej galerii. Jest to, więc ich debiut zarówno w Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki jak i w takim zestawieniu. 

Agnieszka Stróżyk – historyk sztuki, specjalizująca się w historii grupy Niezależni oraz historii Pierwszych Barbakańczyków 

Jerzy Lassota "obrazy Nieoczywiste"

Informacje o katalogu:

Wydawca: Fundacja Skarbnica Sztuki
ul. Działdowska 8A, lok. 504, 01-184 Warszawa
Zdjęcia obrazów: Radosław Czapski
Opracowanie graficzne i skład: Zbigniew Gręziak

Warszawa, maj 2021