Fundacja Artbarbakan

O Fundacji Artbarbakan

Od Barbakanu do Barbakanu

Tekst do katalogu Artbarbakan ‘98
Maciej Łukasiewicz (1941 – 2005)
Naczelny redaktor Rzeczpospolitej, przyjaciel malarzy Niezależni’69

Od Barbakanu do Barbakanu

Był to rok chyba 1965, czasy schyłkowego Gomułki. Biedni ludzie w szarym otaczającym ich świecie brzydka smutna rzeczywistość tłamszone i pilnie kontrolowane przez partię komunistyczną wszelkie inicjatywy społeczne, gospodarcze, a także i kulturalne. Cale życie poddane było reglamentacji, na wszystko trzeba było mieć pozwolenie, papier z pieczątką i podpisem właściwego urzędnika. Dziś, gdy wystawiane przez artystów dzieła sztuki stały się od wielu lat trwałym, barwnym elementem warszawskiej Starówki, trudno sobie wyobrazić, że w latach 60- tych. Społeczna, a właściwie prywatna inicjatywa kilku zbuntowanych artystów, by eksponować swą twórczość na Barbakanie i przylegających do niego staromiejskich murach była nie tyle „elementem”, co prawdziwym ewenementem.

Nie bardzo jeszcze wówczas wiedziałem, na czym polegał ten konflikt młodych ludzi z Barbakanu z oficjalną sztuką. Partia – mimo zapewnień o „dynamicznym rozwoju kultury” – przez długie lata z podejrzliwością przyglądała się twórcom, o ile nie byli twórcami dworskimi i nie uprawiali sztuki „realistycznej w formie i socjalistycznej w treści”.
Potem jednak czasy się zmieniły i wszechobecny socrealizm odesłany został do lamusa, a jego miejsce zajęło równie wszechobecne malarstwo abstrakcyjne. 

I wtedy, w tę słoneczną wiosenną niedzielę, gdy pierwszy raz udałem się na Barbakan zrozumiałem sens buntu młodych twórców, eksponujących tu, w staromiejskim plenerze, swoje prace. Chodziło o to, aby wyjść ze sztuką na ulicę, bezpośrednio do ludzi, do nich się zwrócić, jako do arbitrów.
Bo te obrazy pokazywały ówczesną polską rzeczywistość – zarówno materialną jak i duchową. Liczni zwiedzający oglądali więc robotników idących do pracy, szare pejzaże warszawskich przedmieść, zdjęcie Chrystusa z krzyża; codzienne życie właśnie tych zwykłych ludzi: miłość, śmierć, macierzyństwo, strach, ból, wiarę. Były tam również akty, martwe natury, pejzaże, portrety… Nie był to wszakże naturalizm, czy nawet realizm w sensie dosłownym; była to sztuka przedstawiająca, choć unikająca dosłowności. Ale na pewno inna niż ta, którą uprawiali ówcześni studenci i absolwenci szkół plastycznych. 

Spotkania na Barbakanie trwały od 1962 do 1967 roku, wiosną i latem. Od tamtych czasów pamiętam nazwiska: Naliwajko, Naldek-Dąbrowski, Kupczyński, Lassota, Szajewska, Mieliwodzki, Popielarczyk, Smolarek i wielu innych. Zwiedzały je tłumy ludzi. Wielu kupowało obrazy po niewygórowanych, dostępnych dla nich cenach. Sam tam kupiłem swój pierwszy „prawdziwy obraz”, który wisi w moim mieszkaniu do dziś. Wystawy nie spotkały się jednak z życzliwością tzw. profesjonalistów. Kolegów – malarzy z akademickimi dyplomami – i nic też dziwnego, jako że były protestem przeciwko temu środowisku skierowanym. Nie spodobały się też władzy, bo zbyt często pokazywały to, co ta władza chciała usunąć ze społecznej świadomości, a przede wszystkim organizowane były poza kontrolą. 

Ktoś kiedyś trafnie zauważył, że były one w rzeczywistości początkiem II obiegu w sztuce. Zdumiewające, że udało im się przetrwać przez całe sześć lat – aż do czasu, gdy któregoś dnia podjechały w końcu budy milicyjne i wywiozły artystów oraz ich obrazy z Barbakanu.
Barbakan przeszedł do środowiskowej i pokoleniowej legendy, ale wolna wspólnota artystyczna przetrwała jak najbardziej realnie. Niebawem spotkali się w Świnoujściu, gdzie organizowali kolejne wystawy, a w roku 1969 Naldek i Lassota wraz z Mironem założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni 69”. Na pewno nie da się powiedzieć, że – mimo znacznego dorobku – byli w Polsce lansowani, czy choćby tylko dostrzegani, tak jak zasługiwałyby na to ich prace, by byli hołubieni przez krytykę i media. Niektórzy wyemigrowali, wszyscy mieli dziesiątki wystaw w kraju i za granicą. Ich obrazy znajdują się w galeriach i zbiorach kolekcjonerów z wielu krajów. Byli także organizatorami licznych inicjatyw twórczych, wystaw, prezentacji, międzynarodowych spotkań artystycznych – w Skandynawii, Niemczech, Rosji, nie mówiąc o ojczystym kraju. Dziś są wreszcie artystami uznanymi, choć może nie porobili wielkich, głośnych karier. Ale nie jest już tak, jak powiedział przed laty jeden z nich: „Za nami jest przepaść, przed nami – mgła”.
Najnowszą ich inicjatywą – podjętą przez Lassotę i Mirona z Grupy N’69 – jest cykl wystaw polskiej sztuki współczesnej „Artbarbakan 98” na warszawskim Starym Mieście. Jest to niewątpliwie wydarzenie szczególne – nie tylko dlatego, że po tylu latach wracają z tarczą, wraz z kolegami, na miejsce, skąd wyszli w szeroki świat. Jest to przede wszystkim niezwykle interesująca konfrontacja ich poszukiwań z dziełami innych twórców tego pokolenia. W mojej opinii – oglądając dzieła kolegów – mogą mieć satysfakcję, bo to im rację przyznał czas, bo rozwój sztuki potoczył się tą drogą, którą intuicyjnie wybrali przed 35 laty.

 

 • 1969

  W Świnoujściu Romuald Dąbrowski (Naldek) i Jerzy Lassota oraz Mirosław Długosz (Miron) zakładają Warszawską Grupę Malarzy Niezależni

 • Lata 1969/72

  W prywatnej pracowni artystycznej Lassoty przy ul. Narbutta w Warszawie organizowane są artystyczne spotkania niezależnych twórców, odbywają się burzliwe dyskusje o polityce, sztuce i poezji

 • 1970

  Niezależni organizują plener i wystawę w Świnoujściu

 • 1971

  Po wystawach w Sztokholmie, Goteborgu i Kopenhadze (1967 – 68) Naldek wystawia w Galerii M. Benezit w Paryżu oraz w Galerii Gammel Strand w Kopenhadze

 • 1972

   Lassota i Naldek osiedlają się w Malmö

 • 1973

  Wystawy Lassoty i Naldka z artystami ze Szwecji i Finlandii w Galerii Vaster w Malmö. Indywidualna wystawa Lassoty w Galerii G. G. Malmö. Wyjazd Lassoty do Włoch i indywidualna wystawa jego obrazów w Galerii L’Arcadia w Pisie. Wyjazd Lassoty do Francji (Prowansja)

 • 1974

  Wystawy Niezależnych w Foyer Teatru Wielkiego w Münster oraz w Galerii Keller – Schloss w Darmstadt. Pierwsze spotkanie z Pitem Ludwigiem i Grupą Neue Secession w Darmstadt

 • 1975

  Wyjazd Mirona do Szwecji, a potem do Niemiec. Wystawy indywidualne Mirona w Galerii Backarna w Malmö i w Galerie das Zimmertheaters w Münster.

 • 1978

  Wystawy Niezależnych w Galerii Den Frie w Kopenhadze, w Uni Center w Bochum oraz w Galerii Hipp w Malmö.

 • 1980

  Wystawy w Galerii Picasso w Helsinkach oraz w Muzeum Woli w Warszawie.

 • 1981

  Wystawy w Galerii Picasso w Helsinkach oraz w Muzeum Woli w Warszawie

 • 1983

  Wystawa Niezależnych w Essener Forum Bildener Künstler w Essen oraz indywidualna wystawa Naldka w Galerie Mandragore w Paryżu. Na zaproszenie Grupy „Neue Secession” Niezależni wystawiają w Staatsheater w Darmstadt, a potem w Galerii M. w Sztokholmie.

 • 1984

  Wystawa w Galerii Keller – Schloss w Darmstadt. Na piętnastolecie powstania i działalności  Warszawskiej Grupy Malarzy Niezależni do nazwy grupy dodano rok jej założenia – Niezależni ’69

 • 1985

  Wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Bernie w Malmö

 • 1987

   Wystawa Grupy w Galerii Wola w Warszawie

 • 1988

  Wystawa Grupy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mülheim / Ruhr

 • 1989

  Wspólna wystawa z grupą niemieckich artystów Project – Gruppe – Kunst w Parlamencie Niemiec w Bonn oraz wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Tubus w Duisburgu. 

  Z okazji XX-lecia istnienia Niezależnych odbywa się wystawa w BWA Szczecin / Klub 13 Muz.

  W Galerii EL w Elblągu Niezależni ’69 organizują wystawę Kontakt II, w której biorą udział artyści z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i USA.

 • 1990

  Wystawa Kontakt III w Państwowej Galerii Malarstwa w Kaliningradzie, w której biorą udział artyści z Polski, Europy i USA. Naldek otwiera Galerię Forma & Colour na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

 • 1991

  Wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Forma & Colour 

 • 1992

  Niezależni ’69 organizują wystawę artystów związanych z Galerią Forma & Colour w Duisburgu

 • 1993

  Niezależni ’69 organizują wystawę artystów związanych z Galerią Forma & Colour w

   Dusseldorfie, Kassel i Kolonii. Z inicjatywy członków grupy w Warszawie powstaje Wolska Integracja Artystyczna

 • 1994

  Tragiczna śmierć Naldka w Hamburgu

 • 1995

  Akcja artystyczna „Niezależni 69” – wystawy Lassoty i Mirona oraz innych artystów współpracujących z Grupą w Duisburgu i Dortmundzie. Indywidualna wystawa Lassoty w Goethe Instytut – Freiburg

 • 1997

  Documenta X w Kassel. Stadtprogramm - wystawa Niezależnych ’69: Lassota, Miron, Naldek

 • 1998

  Artbarbakan 98. Lassota i Miron organizują plenerową wystawę malarstwa na murach przy Barbakanie, nawiązującą do niezależnych wystaw barbakanowych z lat 1962 – 1967