Fundacja Artbarbakan
O Fundacji Artbarbakan
Od Barbakanu do Barbakanu
Tekst do katalogu Artbarbakan ‘98
Maciej Łukasiewicz (1941 – 2005)
Naczelny redaktor Rzeczpospolitej, przyjaciel malarzy Niezależni’69
Od Barbakanu do Barbakanu
Był to rok chyba 1965, czasy schyłkowego Gomułki. Biedni ludzie w szarym otaczającym ich świecie brzydka smutna rzeczywistość tłamszone i pilnie kontrolowane przez partię komunistyczną wszelkie inicjatywy społeczne, gospodarcze, a także i kulturalne. Cale życie poddane było reglamentacji, na wszystko trzeba było mieć pozwolenie, papier z pieczątką i podpisem właściwego urzędnika. Dziś, gdy wystawiane przez artystów dzieła sztuki stały się od wielu lat trwałym, barwnym elementem warszawskiej Starówki, trudno sobie wyobrazić, że w latach 60- tych. Społeczna, a właściwie prywatna inicjatywa kilku zbuntowanych artystów, by eksponować swą twórczość na Barbakanie i przylegających do niego staromiejskich murach była nie tyle „elementem”, co prawdziwym ewenementem.
Nie bardzo jeszcze wówczas wiedziałem, na czym polegał ten konflikt młodych ludzi z Barbakanu z oficjalną sztuką. Partia – mimo zapewnień o „dynamicznym rozwoju kultury” – przez długie lata z podejrzliwością przyglądała się twórcom, o ile nie byli twórcami dworskimi i nie uprawiali sztuki „realistycznej w formie i socjalistycznej w treści”.
Potem jednak czasy się zmieniły i wszechobecny socrealizm odesłany został do lamusa, a jego miejsce zajęło równie wszechobecne malarstwo abstrakcyjne.
I wtedy, w tę słoneczną wiosenną niedzielę, gdy pierwszy raz udałem się na Barbakan zrozumiałem sens buntu młodych twórców, eksponujących tu, w staromiejskim plenerze, swoje prace. Chodziło o to, aby wyjść ze sztuką na ulicę, bezpośrednio do ludzi, do nich się zwrócić, jako do arbitrów.
Bo te obrazy pokazywały ówczesną polską rzeczywistość – zarówno materialną jak i duchową. Liczni zwiedzający oglądali więc robotników idących do pracy, szare pejzaże warszawskich przedmieść, zdjęcie Chrystusa z krzyża; codzienne życie właśnie tych zwykłych ludzi: miłość, śmierć, macierzyństwo, strach, ból, wiarę. Były tam również akty, martwe natury, pejzaże, portrety… Nie był to wszakże naturalizm, czy nawet realizm w sensie dosłownym; była to sztuka przedstawiająca, choć unikająca dosłowności. Ale na pewno inna niż ta, którą uprawiali ówcześni studenci i absolwenci szkół plastycznych.
Spotkania na Barbakanie trwały od 1962 do 1967 roku, wiosną i latem. Od tamtych czasów pamiętam nazwiska: Naliwajko, Naldek-Dąbrowski, Kupczyński, Lassota, Szajewska, Mieliwodzki, Popielarczyk, Smolarek i wielu innych. Zwiedzały je tłumy ludzi. Wielu kupowało obrazy po niewygórowanych, dostępnych dla nich cenach. Sam tam kupiłem swój pierwszy „prawdziwy obraz”, który wisi w moim mieszkaniu do dziś. Wystawy nie spotkały się jednak z życzliwością tzw. profesjonalistów. Kolegów – malarzy z akademickimi dyplomami – i nic też dziwnego, jako że były protestem przeciwko temu środowisku skierowanym. Nie spodobały się też władzy, bo zbyt często pokazywały to, co ta władza chciała usunąć ze społecznej świadomości, a przede wszystkim organizowane były poza kontrolą.
Ktoś kiedyś trafnie zauważył, że były one w rzeczywistości początkiem II obiegu w sztuce. Zdumiewające, że udało im się przetrwać przez całe sześć lat – aż do czasu, gdy któregoś dnia podjechały w końcu budy milicyjne i wywiozły artystów oraz ich obrazy z Barbakanu.
Barbakan przeszedł do środowiskowej i pokoleniowej legendy, ale wolna wspólnota artystyczna przetrwała jak najbardziej realnie. Niebawem spotkali się w Świnoujściu, gdzie organizowali kolejne wystawy, a w roku 1969 Naldek i Lassota wraz z Mironem założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni 69”. Na pewno nie da się powiedzieć, że – mimo znacznego dorobku – byli w Polsce lansowani, czy choćby tylko dostrzegani, tak jak zasługiwałyby na to ich prace, by byli hołubieni przez krytykę i media. Niektórzy wyemigrowali, wszyscy mieli dziesiątki wystaw w kraju i za granicą. Ich obrazy znajdują się w galeriach i zbiorach kolekcjonerów z wielu krajów. Byli także organizatorami licznych inicjatyw twórczych, wystaw, prezentacji, międzynarodowych spotkań artystycznych – w Skandynawii, Niemczech, Rosji, nie mówiąc o ojczystym kraju. Dziś są wreszcie artystami uznanymi, choć może nie porobili wielkich, głośnych karier. Ale nie jest już tak, jak powiedział przed laty jeden z nich: „Za nami jest przepaść, przed nami – mgła”.
Najnowszą ich inicjatywą – podjętą przez Lassotę i Mirona z Grupy N’69 – jest cykl wystaw polskiej sztuki współczesnej „Artbarbakan 98” na warszawskim Starym Mieście. Jest to niewątpliwie wydarzenie szczególne – nie tylko dlatego, że po tylu latach wracają z tarczą, wraz z kolegami, na miejsce, skąd wyszli w szeroki świat. Jest to przede wszystkim niezwykle interesująca konfrontacja ich poszukiwań z dziełami innych twórców tego pokolenia. W mojej opinii – oglądając dzieła kolegów – mogą mieć satysfakcję, bo to im rację przyznał czas, bo rozwój sztuki potoczył się tą drogą, którą intuicyjnie wybrali przed 35 laty.
-
1969
W Świnoujściu Romuald Dąbrowski (Naldek) i Jerzy Lassota oraz Mirosław Długosz (Miron) zakładają Warszawską Grupę Malarzy Niezależni
-
Lata 1969/72
W prywatnej pracowni artystycznej Lassoty przy ul. Narbutta w Warszawie organizowane są artystyczne spotkania niezależnych twórców, odbywają się burzliwe dyskusje o polityce, sztuce i poezji
-
1970
Niezależni organizują plener i wystawę w Świnoujściu
-
1971
Po wystawach w Sztokholmie, Goteborgu i Kopenhadze (1967 – 68) Naldek wystawia w Galerii M. Benezit w Paryżu oraz w Galerii Gammel Strand w Kopenhadze
-
1972
Lassota i Naldek osiedlają się w Malmö
-
1973
Wystawy Lassoty i Naldka z artystami ze Szwecji i Finlandii w Galerii Vaster w Malmö. Indywidualna wystawa Lassoty w Galerii G. G. Malmö. Wyjazd Lassoty do Włoch i indywidualna wystawa jego obrazów w Galerii L’Arcadia w Pisie. Wyjazd Lassoty do Francji (Prowansja)
-
1974
Wystawy Niezależnych w Foyer Teatru Wielkiego w Münster oraz w Galerii Keller – Schloss w Darmstadt. Pierwsze spotkanie z Pitem Ludwigiem i Grupą Neue Secession w Darmstadt
-
1975
Wyjazd Mirona do Szwecji, a potem do Niemiec. Wystawy indywidualne Mirona w Galerii Backarna w Malmö i w Galerie das Zimmertheaters w Münster.
-
1978
Wystawy Niezależnych w Galerii Den Frie w Kopenhadze, w Uni Center w Bochum oraz w Galerii Hipp w Malmö.
-
1980
Wystawy w Galerii Picasso w Helsinkach oraz w Muzeum Woli w Warszawie.
-
1981
Wystawy w Galerii Picasso w Helsinkach oraz w Muzeum Woli w Warszawie
-
1983
Wystawa Niezależnych w Essener Forum Bildener Künstler w Essen oraz indywidualna wystawa Naldka w Galerie Mandragore w Paryżu. Na zaproszenie Grupy „Neue Secession” Niezależni wystawiają w Staatsheater w Darmstadt, a potem w Galerii M. w Sztokholmie.
-
1984
Wystawa w Galerii Keller – Schloss w Darmstadt. Na piętnastolecie powstania i działalności Warszawskiej Grupy Malarzy Niezależni do nazwy grupy dodano rok jej założenia – Niezależni ’69
-
1985
Wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Bernie w Malmö
-
1987
Wystawa Grupy w Galerii Wola w Warszawie
-
1988
Wystawa Grupy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mülheim / Ruhr
-
1989
Wspólna wystawa z grupą niemieckich artystów Project – Gruppe – Kunst w Parlamencie Niemiec w Bonn oraz wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Tubus w Duisburgu.
Z okazji XX-lecia istnienia Niezależnych odbywa się wystawa w BWA Szczecin / Klub 13 Muz.
W Galerii EL w Elblągu Niezależni ’69 organizują wystawę Kontakt II, w której biorą udział artyści z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i USA.
-
1990
Wystawa Kontakt III w Państwowej Galerii Malarstwa w Kaliningradzie, w której biorą udział artyści z Polski, Europy i USA. Naldek otwiera Galerię Forma & Colour na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
-
1991
Wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Forma & Colour
-
1992
Niezależni ’69 organizują wystawę artystów związanych z Galerią Forma & Colour w Duisburgu
-
1993
Niezależni ’69 organizują wystawę artystów związanych z Galerią Forma & Colour w
Dusseldorfie, Kassel i Kolonii. Z inicjatywy członków grupy w Warszawie powstaje Wolska Integracja Artystyczna
-
1994
Tragiczna śmierć Naldka w Hamburgu
-
1995
Akcja artystyczna „Niezależni 69” – wystawy Lassoty i Mirona oraz innych artystów współpracujących z Grupą w Duisburgu i Dortmundzie. Indywidualna wystawa Lassoty w Goethe Instytut – Freiburg
-
1997
Documenta X w Kassel. Stadtprogramm - wystawa Niezależnych ’69: Lassota, Miron, Naldek
-
1998
Artbarbakan 98. Lassota i Miron organizują plenerową wystawę malarstwa na murach przy Barbakanie, nawiązującą do niezależnych wystaw barbakanowych z lat 1962 – 1967