Jerzy Lassota od czwartego roku życia mieszka i tworzy na warszawskiej Woli. Jest artystycznym samoukiem. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, także gwaszem, akwarelą oraz rysunkiem ołówkiem, pastelą i piórkiem. Ulubione przez malarza tematy to akty kobiecie, portrety, pejzaże oraz kompozycje czysto abstrakcyjne.
Artysta mówi o swoim malarstwie, że „czuje się rozdarty między realizmem a abstrakcją”, co jest dobrze widoczne w jego pracach częściowo realistycznych, jednocześnie zanurzonych w nieokreślonej abstrakcyjnej przestrzeni działającej głównie kolorem. Przełomowym momentem w artystycznym życiu Lassoty były nielegalne wystawy na murach warszawskiego Barbakanu. W latach 1963-1967, w każde lato, wraz z grupą młodych malarzy, prezentował tam swoje młodzieńcze dzieła. W 1969 r. w Świnoujściu razem z Mirosławem Długoszem „Mironem” i Romualdem Dąbrowskim „Naldkiem” założył „Warszawską Grupę Malarzy Niezależni’69”. Wystawa ta to prezentacja, nigdy wcześniej niepokazywanych, rysunków i akwareli z początku lat 60.
ZAPRASZAMY
Wernisaż 4 listopada (czwartek) godz. 18:00
Wolskie Centrum Kultury – Otwarta Kolonia, Górczewska 15.
Wystawa potrwa do 23 grudnia.
Czynna poniedziałek-piątek 11:00-19:00
Organizator: Wolskie Centrum Kultury
Partnerzy: Fundacja Artbarbakan, Fundacja Skarbnica Sztuki
Artysta dedykuje swoją wystawę Wszystkim Pracownikom i Pracowniczkom Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie w ramach podziękowania za profesjonalną opiekę i umożliwienie powrotu do zdrowia po przebytym zakażeniu COVID-19.
Inne prace Jerzego Lassoty dostępne na stronach Aukcje Sztuki